Exit Menu

Centre Members

Key Academic Staff Members

  • Prof John Cosmas
  • Prof Abdul Sadka 
  • Prof Hamed Al-Raweshidy 
  • Prof Maozhen Li 
  • Prof Kai Cheng
  • Dr Xinli Du
  • Dr Lu Gan
  • Dr Mohamed Darwish
  • Dr Simon Taylor
  • Dr Rajagopal Nilavalan
  • Dr Hongying Meng 
  • Dr Konstantinos Banitsas
  • Dr Rafiq (Mohammad) Swash

Research Student Members

  • Marios Sfendourakis (Multi sensor localisation)
  • Geoffrey Eappen (Cognitive communication systems)
  • Ahmed Al-Rawi (Resource optimisation in 5G systems)
  • Anhar Anhar (Wireless Sensor networks)
  • Ali Khaghani (Investigation on smart ultraprecision machining through the digital twin based virtual machining system and process optimization)
  • Paul Kanife (Smart precision machining of automotive components by using smart cutting tools and 5G-driven in-process optimization)
  • Yizhou Huang (LED Holoscopic 3D Wall display)
  • Chuqi Chao (Holoscopic 3D Perception)
  • Marios Sfendourakis (Multi sensor localisation)
  • Geoffrey Eappen (Cognitive communication systems)
  • Ahmed Al-Rawi (Resource optimisation in 5G systems)
  • Anhar Anhar (Wireless Sensor networks)
  • Ali Khaghani (Investigation on smart ultraprecision machining through the digital twin based virtual machining system and process optimization)
  • Paul Kanife (Smart precision machining of automotive components by using smart cutting tools and 5G-driven in-process optimization)
  • Yizhou Huang (LED Holoscopic 3D Wall display)
  • Chuqi Chao (Holoscopic 3D Perception)
  • Akuha Aondoakaa (3D Depth Estimation based on holoscopic 3D system)
  • Abdul Rahman Albar (Adaptive nozzle for Concrete 3D Printer)
  • Mahindan Nadesapillai (3D Mapping and Localisation)
  • Mukhald Salih (Software Defined Networking Integration with Mobile Network Towards Scalable and Programmable Core)
  • Nawar Jawad (Mobile Edge Cloud: Intelligent Services for 5G Indoor Network)
  • Kareem Ali (Contextually Aware 5G Services)
  • Ben Meunier (Localisation for Virtual Reality Headsets)
  • Jabbar Al Dulaimi (System Engineering Approach and Methodology for Managing Healthcare Production of Health and Safety Products in Hospitals and Factories)
  • David Aondoakaa (Cost Efficient 5G Heterogeneous Base Station Deployment Using Meta-heuristic)
  • Emmanouil Tziris (Invasive Weed Optimisation of Antenna Propagation)
  • Alaa Radhi (Mutual Coupling Reduction with a Novel Fractal Electromagnetic Band Gap Structure)
  • Nur Ab Aziz (A reconfigurable radiation pattern annular slot antenna)
  • Chanattra Ammatmanee (Classification and Retrieval of Hostel Images using Mobile devices)
  • Umber Shamim (Adoption and adaptation of Environmental Control (EC) devices)
  • Tianhao Wang (Deep Learning for Abnormal Signal Detection)
  • Bodor Almatrouk (3D Reconstruction from Holoscopic Imaging)
  • Xiaowei Wang (Spiking Neural Networks and its Applications)
  • Zeng Fan (Hybrid Binary Pulse Compression for Ultrasound Non-destructive Testing Applications)
  • Juvaria Syeda (Machine Learning based Detection and Measurement of Pits and Cracks on Rail Axles for Visual Inspection in Non-Destructive Testing)
  • Ioannis Intzes (Design of Wireless Swallowable Capsule with Minimum Power Consumption and High Resolution Images)
  • Yifan Li (Virtual Modelling and Control of Autonomous Vehicles in Urban Environment)
  • Bakhtiyor Yokubov (Post-quantumn cryptography for Block Chain applications in Internet of things)